Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Zlatý kruh – Island

Zlatý kruh – Island

Tak som sa raz zamýšľala nad cestovaním. Sťažujeme sa na horúce leto u nás a tak vyhľadávame ešte horúcejšie destinácie, v zime sa zase brodíme snehom s neochotným výrazom a siahame po lyžovačke po zasnežených kopcoch s polmetrovou nádielkou na streche chaty…Tohtoročné 30tky udreli skoro a tak som oprášila ventilátor, ktorý spal zimným spánkom, už na konci mája napísala status o prvej tohtoročnej zmrzline a najviac ma schladil víkend v zimnom kráľovstve – Island.

Nebudem klamať, po tom čo som videla a precestovala Nórsko ma Island vôbec nelákal. Vravela som si, čo by cestovateľ asi nikdy nemal, čo môže byť na tomto severe iné. Ceny potravín a k životu potrebných vecí to neboli, severská prirážka je citeľná asi všade, dokonca aj na tomto ostrove domáci silne vtipkovali a presviedčali o skutočnosti elfov, no naučila som sa, že nie je sever ako sever.

Keďže môj výlet bol časovo obmedzený prekvapilo ma milo, keď som sa dozvedela, že Island ponúka zrýchlený kurz spoznania pre rýchlo-cestovateľov. Hovorí sa mu Zlatý okruh. Je to trasa dlhá asi 250 kilometrov, trvá asi ako počasie dovolí a záleží na vás ako dlho sa chcete pri jednotlivých úkazoch zdržať a zdokumentovať ho sefičkom. Treba však varovať, že je populárny pre turistov a tak nie vždy na selfie budete v pošte, ktorý očakávate 🙂

Ale späť k čarovným zastávkam zlatého okruhu. Ten sa dá absolvovať autom, busom či stopom a takmer každé vyráža dych. Naša prvá zastávka bola pri gejzíre Stokkur a môžem povedať, že zažiť tryskujúcu horúcu vodu počas dňa, kedy teplomer ukazuje 8 stupňov je niečo neopakovateľné. Tento gejzír sa prebúdza asi tak každých 10 minút a tak je mnoho času a šancí na zachytenie.

Ďalšia zastávka bola v Národnom parku Þingvellir. Známy je ako letné sídlo parlamentu či pre svoj úctyhodný vek, vraví sa, že je to najstarší európsky národný park, no zaujímavosťou je aj jeho poloha. Nachádza sa totiž medzi severo-americkou a euro-ázijskou tektonickou doskou, ktorá sa každý rok posúva o približne 2 cm. Síce som na túry nikdy nebola, tu som sa dala zlákať roklinami a ak sa nájde nejaký ten odvážny a otužilý dá sa tu aj potápať.

O Islande sa hovorí, že je to krajina ohňa a ľadu za seba po skúsenosti pridávaj aj vodopády. Obdobu Niagarských ukrýva tento ostrov a ešte stále tu nepustil maga turistické prúdy suvenír obchodov a reštík. Vodopády Gullfoss v preklade zlatý vodopád si užije hlavne ráno, kým ešte všetci turisti spia alebo sú iba na ceste sem. Dnes patrí toto oblasť do rezervácie no ešte v minulom storočí dcéra majiteľa pozemku, kde vodopády sú, bojovala za výstavbu vodnej elektrárne. Povolenie síce vydané bolo, no majiteľ pozemku sa vzbúril a jeho cítenie pre krásu prírody podporili aj mnohí ďalší a tak si ešte stále môžeme vychutnávať, mierne vlhký pohľad.

Keď už bola reč o ohni,  Zlatý okruh Islandu ponúka zastávku aj pri vulkanickom kráter Kerið. Ten je vďaka-bohu už vyhasnutý (podľa štatistík však priemerne každé 4 roky vybuchne sopka) a preto sa každý cíti odvážne. Jeho sfarbenie je zaujímavo červené a je skvelé, že k tomuto prírodnému skvostu sa dá prísť tesne blízko.

Zlatý okruh sa pomaličky blíži ku koncu a tesne pred metropolou ľadového kráľovstva Reykjaviku sa vám ešte naskytne pohľad ako z Pána prsteňov či Hobbiata (teda aspoň ja som sa tak chvíľu cítila) v malom skanzene islandských domčekov s jazykolomným názvom Árbæjarsafn. Práve pre nevšednosť tohoto miesta sa tu často chodia fotiť svadobčania ale aj zberači profi fotiek.

Pár dní na Islande ma presvedčilo, že môj cestovateľský odhad sa mierne mýlil a odteraz budem mať vždy na pamäti, že každý kúsok severu a sveta je podstatné iný a zakaždým krásny.

A aby som nezabudla, pár naj z Islandu:

Na Islande neexistujú priezviská.

V roku 2010 krajina úplne zakázala stripkluby.

Pivo  bolo na Islande nezákonné až do roku 1989.

Tunajší obyvatelia  pozerajú viac filmov ako akýkoľvek iný štát.

Ak neviete adresu pre doručenie listu môžete skúsiť na obálku nakresliť mapu. Ak bude zrozumiteľná list bude doručený 🙂

Miška Hlipalová
Miška Hlipalová

Úspešne vyštudovaná masmedička s vášňou pre cestovanie. Napriek tomu, že má v pase uvedené navštevovať iba krajiny s teplotami 25 plus, precestovala Nórsko, Škótsko, Kubu, Cyprus, Tunisko. Jej snom je precestovať celučký svet :)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2018/06/4-e1529934381607.png);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X