Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Afrika

ČAD

EMI KOUSSI (3 445 M. N. M.)

ČAD

ČAD

CENA OD 4480 €

Náročnosť:
KRAJINA
Čad
Táto oblasť bola dlhé roky kvôli politickej nestabilite nedostupná a kompletne uzatvorená. Otvorila sa len nedávno. Paradoxne je dnes severný Čad jedným z najpokojnejších miest Sahary. Výborný dôvod, aby sme využili túto príležitosť a navštívili Tibesti, prvý z našich cieľov. Tibesti je domovom etnika Tubu, ktoré si zachovalo praktickú nezávislosť až dodnes. Pohorie Tibesti zaberá veľkú časť regiónu Bourkou-Ennedi- Tibest (BET) na severe Čadu pri hraniciach s Líbyou. Toto pohorie je najvyšším pohorím Sahary a naším ďalším cieľom bude slovenský prvovýstup na 3 445 metrov vysoký vrch Emi Koussi. Z technického hľadiska Emi Koussi nepredstavuje problém – ide o zdolateľnú výzvu. Pri zdolaní tohto kopca je najdôležitejšia logistika, lebo sa nachádza v jednej z najodľahlejších častí Sahary.

Termíny
OBJEDNAŤ

10.01.2019 - 30.01.2019
len 15 dní dovolenky
4480 €
Cena zahŕňa

Medzinárodnú letenku vrátane všetkých letiskových poplatkov, sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov a šoférov, transfery z a na letisko v N´Djamene, prenajatú dopravu počas celej trasy 4x4 s miestnym šoférom, výstup na Emi Koussi, stravu poča celej cesty na púšti a v oblasti Tibesti a Ennedi, ubytovanie v hoteloch (podľa možností) a v stanoch, vstupy k jazerám, poistenie CK proti insolventnosti.

Popis zájazdu

Expedícia s CK VICTORY TRAVEL do oblasti Tibesti znamená podrobne preskúmať jednu z najodľahlejších častí saharskej púšte.

 

  • Expedícia, ktorá vo vás zanechá neopísateľný pocit pravého objaviteľa púštnej Afriky.
  • Výstup na Emi Koussi (3 445 m n. m.) v najvyššom pohorí Sahary – Tibesti je cieľom, ktorý sa nám spoločne podarí zdolať!

 

Program zájazdu

1.deň:

Odlet z Viedne cez Istanbul do N´DJAMENA, hlavného mesta Čadu. Noc v lietadle.

2.deň:

Presun na katolícku misiu Kabalay, kde si oddýchneme po leteckom presune. Obed na MARCHE CENTRAL, kde si vychutnáme atmosféru strednej Afriky. Zdá sa vám Marche Central príliš obyčajný? Tak ideme na MARCHE DE MIL. Stratíme sa v spleti uličiek. PLACE DE NATION, pred pár rokmi vybudované hlavné námestie, ktoré je oproti prezidentskému palácu. Noc v N´Djamene.

3.deň:

Naším vozidlom s pohonom 4×4 odídeme na skutočnú expedíciu – jedinečnú svojho druhu. Cez Massaguet pokračujeme do Massakory, kde po 140 km sa končí asfaltová cesta. Práve na tomto mieste sa končí cestovanie, ako ho poznáte doteraz. Začína sa naše púštne dobrodružstvo! Smer na MOUSSORO cez krajinu Sahelu. Ideme smerom na SALAL. Sledujeme pomaly sa meniacu krajinu. Pri KORO TORO sa začína púšť Sahara. Pokračujeme do ERG DU DJOURAB, kde strávime našu prvú noc na Sahare.

4.- 5.deň:

Pokračujeme cez Erg du Djourab, duny Djourabu. Je to asi 500 km dlhý úsek bez jediného obydlia na ceste do strategicky dôležitej oázy FAJA. Skoro celý Čad leží v spádovej oblasti jazera Čad, ale duny tu vytvorili akúsi prirodzenú hrádzu. Je tu panva, ktorá je zároveň najnižšie položeným miestom v Čade. Faya – francúzsky koloniálny názov Largeau, vzdialená 1 000 km od N´Djameny nás prekvapí svojím ruchom. Je to hlavné centrum saharského Čadu. Navštívime miestny trh a novú mešitu. Pozrieme si aj kostol, keďže tu žije malá kresťanská menšina. Hneď potom nás čaká miestny „bar”, kde si dáme zaslúžené pivo zn. Gala. Prenocujeme v hoteli vo Faya.

6.- 7. deň:

Cez AMOULE a OULEBEY pokračujeme do KIRDIMI, poslednej dedinky, kde sa osviežime v miestnom obchodíku. Zmena „architektúry“ púštnych domčekov z trstiny a datľovníkov. Smerujeme na sever k sopke Emi Koussi. Prejdeme cez TIGUI, kde miestni pijú vodu z malého jazierka, odkiaľ si aj my načerpáme zásoby vody. Ideme ďalej cez Saharu. Krajina sa mení a my vidíme rozmanitosť očarujúcej púšte. Pri dedinke ANI sú nádherné skalnaté útvary, ktoré si prezrieme a pokocháme sa starovekým skalným umením. V tejto oblasti sa zastavíme na obed, ktoré nám pripravia presne ako ostatným domorodcom – v jednoduchej datľovníkovej chyži – na zemi, na koberci. Hoci máme svoje jedlo, nenecháme si ujsť pravý zážitok pohostinnosti ľudí púšte. Kempujeme pod hviezdami, v púšti, pod sopkou KORODY.

8. deň:

Naša saharská anabáza pokračuje 140 km dlhým úsekom mimo civilizácie. Dedinka TYG, ktorá je neďaleko nášho hlavného cieľa –  EMI KOUSSI (3 445 m n. m. ), Tibesti najvyššieho kopca Sahary! Tu si vybavíme ťavy. Sme v pohorí TIBESTI! Pod Emi Koussi si rozložíme kemp, kde prenocujeme.

9.deň:

Skoro ráno začíname náš výstup na Emi. Z nadmorskej výšky cca 900 m n. m. miernym stúpaním celý deň kráčame k vulkánu. Ťavy nesú naše kempingové vybavenie, jedlo a vodu. Po celodennom pochode si urobíme kemp a oddychujeme.

10.deň:

Ráno pokračujeme vo výstupe, ťavy s nami pôjdu ďalej, pokiaľ nám to situácia dovolí. Strmšie úseky zdolávame už sami s miestnym sprievodcom až na vrchol. Teplota bude klesať a síl ubúdať, ale náročnosť stúpania je len priemerná. Z vrcholu si pozrieme kráter a výhľady na rozsiahlu krajinu. Tu si urobíme dokumentačné zábery s národnými vlajkami a začneme zostup. Príchod do kempu č. 1. Noc v kempe.
 
11.-12.deň:

Presun do dedinky Tyg, zaslúžený odpočinok a slávnostný prípitok k česko-slovenskému prvovýstupu. Noc pri dedinke Tyg. Ďalej juhovýchodne k termálnemu prameňu YI YERRA. Je to malá oáza pod Emi Koussi, kde sa končí 7-dňový trek Emi Koussi. My sme absolvovali výstup a sem prídeme autom. Budeme sa kochať prírodnou scenériou. Noc v kempe pri Yi Yerra.

13.-14.deň:

Čaká nás dlhá cesta púšťou. Smerujeme do ENNEDI. Naším cieľom budú oázy OUNIANGA KEBIR a OUNIANGA SERIR – veľké a malé jazero. Tu sa nachádzajú ďalšie skvosty krásnej Sahary. Jazerá uprostred piesočnej púšte! LAC YOU s vodou zelenej farby a SERIR, malé krásne modré jazero, kde sa okúpeme. Kemp pri jazerách. Ideme na juh a znovu budeme musieť prekročiť Erg du Djourab. Čaká nás úchvatné divadlo – čarovné skalnaté scenérie. Najkrajšia oblasť Ennedi. Prekročíme duny Djourabu a presun k oáze FADA. Noc v Erg du Djourab.

15.deň:

Príchod ku GUELTE ARCHEI, ktorá je vzdialená cca 60 km od oázy Fada. Aký zvuk vydáva ťava, keď pije vodu? A ako znie 20 tiav??? Guelty sú hlboké skalnaté „kaňony”, ktoré zachytávajú a zadržiavajú vodu. Slúžia aj ako celoročná zásobáreň vody. Aj v časti Sahary občas zaprší tak jeden či dvakrát za rok. Vedeli ste, že v strede Sahary žijú krokodíly? Ak budeme mať šťastie, uvidíme ich. V Guelta Archei totiž naozaj žijú. Noc pri Guelta Archei.

16.deň:

Pokračujeme smerom do malej oázy Fada. Je tu malinký trh, malé námestie, mešita a stará francúzska koloniálna pevnosť. Síce neveľká oáza, ale dotvorí nám obraz Čadu. Pokračujeme na juh smerom na KALAIT. Tu niekde sa končí Sahara a začína sa krajina Sahelu. Krajina sa opäť mení. Dáme zbohom čadskej Sahare. Noc pri Kalait.

17.deň:

Presúvame sa vyprahnutou krajinou Sahelu. Ako bude pribúdať „wadi“, budú pribúdať aj dedinky. V tejto oblasti žijú ľudia OUADDAI. Cez BILTINE pokračujeme do mesta ABECHE. Je to najväčšie mesto východného Čadu, ktoré leží cca 180 km od Sudánu. Zastavíme sa na trhu a vraciame sa späť do „civilizácie”. Po náročnej ceste si dáme zaslúžené pivko v miestnom „bare”. Abeche je síce prevažne moslimské mesto, nachádza sa tu však aj kresťanská menšina. Noc pri Abeche.

18.– 19. deň:

V Abeche sa začína asfaltová cesta a my pokračujeme skoro ráno 1 000 km na západ do hl. mesta N´Djameny. Prechádzať budeme mestom MONGO. V neskorých hodinách príchod do N´Djamena.

20.– 21. deň:

Oddych v N´Djamene, posledné momenty pravej púštnej Afriky, presun na letisko a let do Viedne.

 

Trasa zájazdu:

Faya – Largeau – Zouar – sopka Trou au Natron – Bardai – Emi Koussi

 

CENA OD 4480 € ZAHŔŇA
Medzinárodnú letenku vrátane všetkých letiskových poplatkov, sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov a šoférov, transfery z a na letisko v N´Djamene, prenajatú dopravu počas celej trasy 4x4 s miestnym šoférom, výstup na Emi Koussi, stravu poča celej cesty na púšti a v oblasti Tibesti a Ennedi, ubytovanie v hoteloch (podľa možností) a v stanoch, vstupy k jazerám, poistenie CK proti insolventnosti.
CENA NEZAHŔŇA
Víza, stravu v N´Djamene, bakšiš, vreckové, povinné príplatky, poistenie liečebných nákladov.
PRÍPLATKY
Nie je možná jednolôžková izba.
DÔLEŽITÉ VEDIEŤ
Na tento zájazd sa nevzťahuje žiadna zo zliav. Skupina je obmedzená na max. počet 7 klientov.

ČAD

EMI KOUSSI (3 445 M. N. M.)
Cena od 4480€
OBJEDNAŤ

alebo MÁM OTÁZKY K ZÁJAZDU

Bližšie informácie o zájazde

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

VICTORY TRAVEL BLOG

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2017/08/Cliffs-of-Moher.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X