Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

VIANOČNÉ TRHY

VIANOČNÉ TRHY

K obdobiu najkrajších sviatkov v roku už tradične patria Vianočné trhy. Tie ovládnu námestia v mnohých kútoch sveta. Ak už tie u nás alebo našich susedov poznáte, poďte vyskúšať nové.

Vôňa perníkov, vareného vína, padajúce snehové vločky a vysvietené námestia, to všetko ukrývajú Vianočné trhy. Ak máte v sebe dobrodruha tu je malá ukážka toho ako môžu vaše vianočné trhy vyzerať tento rok.

Štrasburg

Hneď dve naj v sebe ukrývajú vianočné trhy v Štrasburgu. Vstup na trhovisko tradične zdobí nádpis Christikindelmärik, čo v alsaskom nárečí znamená Ježiškov trh. Trhy vo Francúzsku sú najstaršie a aj najväčšie na starom kontinente. Podľa dostupných záznamov sa prvý raz konali v roku 1570 a odvtedy píšu svoju každoročnú tradíciu.

Očaria vás ručne vyrábané darčeky v okolí štrasburskej katedrály, a ochutnať by ste určite mali korenistý chlebík „grittibaenz“ alebo  francúzsku pochúťku „quenelles“ tá sa podobá naším knedlíkom. Špecialita pochádza z Lyonu a pripravuje sa so šťukou, maslom, strúhankou a omáčkou z homára.

Norinberg

O čosi ďalej v Nemecku sa na vás teší vianočne naladený Norinberg. Tieto trhy sa tešia veľkej návštevnosti, v priemere každoročne víta 2 milióny návštevníkov, ktorí sa tešia z viac ako 200 drevených stánkov. Vianočnú atmosféru stánky znásobujú hlavne farebným ladením, sú zahalené do červenej a bielej.

Začiatky týchto trhov sa datujú o 1628 a svedčí o nich drevená škatuľa s označením vianočných trhov z tohto roku. Dodnes ju nájdete v múzeu v Norimbergu.

Aj tu si môžete pochutnať na rôznych vianočných jedlách ako bochníky ovocného chleba či svetoznámy zázvorový chlieb, no a  pre milovníkov mäska sú pripravené prskajúce pikantné párky Rostbratwurst, ktoré  sú dlhšie ako prsty, preto je dobré jesť ich pri čo najmenšom pohybe.

Bacelona

Netradičné vianočné nákupy môžete absolvovať aj na západe Európy. Aj Barcelona  každoročne vyzdobuje svoje námestie svetielkami a pripravuje sa na príchod Vianoc. Zo španielskych trhov asi neodídete bez krásne vyrezávaného Betlehemu. Ten Vám ponúkajú skutočne na každom kroku.

Okrem tradičných ozdôb však môžete svoj Betlehem vylepšiť a  siahnuť po netradičnej postavičke „cagener“. Je to čupiaca postavička, ktorá skrýva prekvapenie v svojej zadnej časti. Často menia jej podobu a tak nebuďte prekvapení, keď raz budú postavičky vyzerať ako filmové hviezdy a inokedy ako hlavy štátov.

Korene týchto trhov siahajú až do roku 1786. Odvtedy ich popularita rástla a dnes tu nájdete viac ako 300 stánkov. Okrem tradičných aj netradičných vecí si čo-to malé zobnite. Pochúťkou je katalánska paella a pre milovníkov sladkého tu je crema catalana vlastne niečo ako creme brulée.

Tallin

Hlavné mesto Estónska Tallin ponúka tie pravé trhy s hŕbou snehu, ktorý vŕzga pod nohami. Tu v stánkoch nájdete drevené misky, plstené čiapky či pravý domáci med.

Z tradičných jedál si môžete pochutnať na  krvavničkách, kyslej kapuste či marcipánových srdiečkach.

 

Miška Hlipalová
Miška Hlipalová

Úspešne vyštudovaná masmedička s vášňou pre cestovanie. Napriek tomu, že má v pase uvedené navštevovať iba krajiny s teplotami 25 plus, precestovala Nórsko, Škótsko, Kubu, Cyprus, Tunisko. Jej snom je precestovať celučký svet :)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2017/08/Cliffs-of-Moher.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X