Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Vianoce na Bali

Vianoce na Bali

Vlnenie oceána, prúdenie tropického vzduchu, pálenie horúceho slnka. To sú ekvivalenty Vianoc, avšak v netradičnom európskom ponímaní.

Domáci obyvatelia tento náš typický sviatok neoslavujú, pretože Bali je hinduistickým ostrovom a Vianoce tu takmer neexistujú. Pre hinduistov sú obdobou ich slávnosti, nazývajúcej sa Galungan, čo je jeden z najdôležitejších festivalov, ktoré uznávajú. Na severe Bali, kde je väčšia kresťanská populácia umiestňujú pred domami vysoké bambusové stĺpy, tie sa nazývajú penjor. Je to presne ten istý druh stĺpov, ako stavajú hinduisti po celom ostrove cez Galungan & Kuningan.

 

Cudzinci prichádzajúci na Bali, sú väčšinou z krajín, kde Vianoce patria k základom ich kultúry.

Avšak vo všeobecnosti sa tu nekladie na ne význam a človek takmer nevníma, že sa k niečomu schyľuje.

Žiadna vianočná výzdoba, blikajúce svetielka, vôňa vareného vína tiahnuca sa nočnými uličkami mesta. Vianočné dekorácie je možné vidieť iba v hoteloch, obchodoch, či niektorých reštauráciách, málokedy v domovoch niektorých cudzincov.

Keď človek žije niekoľko rokov v krajine, kde sa tento zvyk príliž neoslavuje, tak aj taká maličkosť ako je chuť perníčku (alebo medoviny), vyčarí širokánsky úsmev na tvári.

Aké boli teda moje Vianoce? Nemala som doma stromček, ani darčeky, ani to spomínané varené víno. Na vianočný deň som sa zobudila o pol šiestej ráno, pripevnila surf na skúter a vybrala sa smerom k oceánu, míňajúc cestou zelené ryžové polia a balinézske ulice. Bolo to tiché, pokojné ráno, myslela som na domov a spomínala na tieto sviatky. Dorazila som na pláž a pridala sa k tým pár odhodlaným surferom, ktorí bojovali so silou oceána. Aby si pripomenuli, že je vianočný deň, surfovali v Santa Klausových kostýmoch. Bol to super pocit, ležať na surfe a čakať na východ slnka v tento obyčajný decembrový deň.

Čas sa tiahol typickým, pomalým, indonézskym tempom. Po rannom surfe som sa pustila rýchlo do práce, pretože bez práce nie sú koláče. Výhodou mojej freelancovej práce je, že si môžem regulovať čas podľa seba. Po obede som sa rozhodla, že už stačilo toľkého pracovného šľachtenia a vybrala sa radšej na výlet. Vrátila som sa domov o siedmej, čo by som u nás dávno neposlušne prešvihla čas večere. Neskôr som vysadla na skúter a vybrala sa za mojimi kamarátmi Talianmi.

Bolo nás spolu osemnásť, sediacich za obrovským stolom kamarátkinej reštaurácie. Ako taká veľká rodina sme klebetili pri pohároch vína a užívali sme si prítomnosť. Taliani jedávajú veľmi neskoro, často po deviatej večer a rovnako to bolo aj tentoraz. Naše sviatočné jedlo nám bolo podávané skoro o polnoci. Boli to samozrejme cestoviny!

Takto netradične som sa mala v tento tradičný deň.

A kedže som na tropickom ostrove, žijem si slobodný život bez noriem, či spoločenských konvencií.

A veľmi sa mi to páči…

Petra Tiklová
Petra Tiklová

Petra je mladá zcestovaná duša, ktorá po prvej návšteve Ázie v roku 2010 pochopila, že tam nechala kúsok srdca a musela túto posadnutosť premeniť na realitu. Opustila neskôr Slovensko a usadila sa v tropickej Indonézii, na Bali, kde žije takmer 3 roky. Tento raj sa stal jej druhým domovom. Rada cestuje najmä po juhovýchodnej Ázii. Na svojich dobrodružstvách najradšej využíva lokálne spôsoby dopravy, ochutnáva rôznorodé jedlá a obľubuje sa vždy pustiť do reči s miestnymi obyvaťeľmi, aby sa naučila všetko o kultúre a živote v danej krajine. Jej potrebou je mať vždy ten najautentickejší zážitok. Prispôsobila sa pomalému tempu na Bali, kde sa snaží pomáhať rozvoju udržateľného a ekologického turizmu. Dni trávi tiež aktívne na surfe, cvičí yogu, alebo ju často nájdete vysmiatu pri západe slnka na pláži s kokosom v ruke. Zažíva tam denne všedné i nevšedné situácie, o ktoré sa bude s Vami pravidelne deliť.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2017/08/Cliffs-of-Moher.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X