Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Sviatok plný svetiel

Sviatok plný svetiel

Bol spln a na oblohu stúpali tisíce lampiónov. Ľudia v kruhu rodiny zapaľovali jeden lampión za každého člena a potichu a vyslovovali svoje želania. Bolo to ako v rozprávke – tej Na Vlásku, kde hľadali stratenú princeznú.

Do Thajska sme sa dostali  kvôli lacným letenkám. Vyšli nás na pár eur a povedali sme si, že by asi bolo hriechom nevyužiť to. Prileteli sme do Bangkoku bez plánov, no s časovou voľnosťou. A takto nejako sa začalo naše objavovanie možností Mali sme šťastie. Po mnohých rozhovoroch s domácimi sme sa dopočuli, že november je nielen mesiac, kedy tu začína turistická sezóna, ale aj mesiac, kedy sa oslavuje sviatok svetiel Loy Krathong.  Ten sa oslavuje počas novembrového splnu a patrí medzi najdôležitejšie sviatky v krajine. V hlavnej myšlienke sa veľmi nelíši od našich Vianoc. Je to čas pre rodinu a priateľov.

Chiang Mai a príprava na sviatok

Bolo rozhodnuté! V Thajsku ostaneme o týždeň viac, aby me ho zažili. Trocha naivne sme si však mysleli, že sme jediní, ktorí o tom vedia a rezervovanie vlaku z Bangkoku do Chiang Mai, kde sa festival koná, sme si nechali na poslednú chvíľu. Asi sa dá tušiť, čo sa dialo na stanici. Naše nadobudnuté znalosti z hry Aktivity sme využívali naplno pri snahe zistiť, ktorý vlak je ešte voľný. Dorozumieť sa tu je občas neuveriteľné zložité. V tomto sme však neuspeli a tak sm zvolili plán B – bus. Vzali sme si ten nočný, prvú triedu, kde sme mali mať jedlo, nápoje a pohodlie. Nuž, nenaleťte! 🙂 Jedlo bola malá smutná buchtička, z množného čísla nápoje sa rýchlo stalo jednotné a dvojdecové a to pohodlie, no ako cestovať celú noc v autobuse so silnou , silnou klímou!

Cesta v buse – 1.trieda, smutné jedlo, my tiež a zima

Aj to však bola skúsenosť, nad ktorou sme sa pousmiali a večer sa už nemohli dočkať festivalu Loy Krathong. Všetky uličky mesta boli ozdobené lampiónmi a pripravené na oslavu, všade sa predávali papierové lampióny alebo krathongy, teda okrúhle loďky vyrobené z kmeňov banánovníka, ktoré boli vyzdobené kvetmi, sviečkami a vonnými tyčinkami. Všade to neuveriteľne krásne voňalo.

Uličky, chrámy, domy – všetci ozdobujú mesto

Keď sme aj my nakúpili to podstatné, deň vystriedal večer a ten sa zmenil na fascinujúcu prehliadku svetiel. Na vode, na oblohe, ľudia v uliciach sa bavili, dokonca v rámci programu mestom prechádzali aj alegorické vozy. ľudia vypúšťali jeden lampión za druhým a pri tom posielali hore jedno zo svojich želaní.

 

Sprievodný program a alegorické vozy

Počas tohto sviatku si môžete vybrať, kde si pustíte lampión. Jedna z možností je blízko budhistického chrámu, kde je to koordinované a musíte mať špeciálny lampión, ktorý si kúpite tam, alebo si vybehnúť ešte cez deň na Warorot market, kúpiť si ho za pár drobných a pustiť z mosta alebo breh rieky a doplniť tak reťaz žiarivých želaní na oblohe 🙂

Vypúšťanie lampiónov
Miška Hlipalová
Miška Hlipalová

Úspešne vyštudovaná masmedička s vášňou pre cestovanie. Napriek tomu, že má v pase uvedené navštevovať iba krajiny s teplotami 25 plus, precestovala Nórsko, Škótsko, Kubu, Cyprus, Tunisko. Jej snom je precestovať celučký svet :)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2018/11/03.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X