Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

Sviatok plný svetiel

Sviatok plný svetiel

Bol spln a na oblohu stúpali tisíce lampiónov. Ľudia v kruhu rodiny zapaľovali jeden lampión za každého člena a potichu a vyslovovali svoje želania. Bolo to ako v rozprávke – tej Na Vlásku, kde hľadali stratenú princeznú.

Do Thajska sme sa dostali  kvôli lacným letenkám. Vyšli nás na pár eur a povedali sme si, že by asi bolo hriechom nevyužiť to. Prileteli sme do Bangkoku bez plánov, no s časovou voľnosťou. A takto nejako sa začalo naše objavovanie možností Mali sme šťastie. Po mnohých rozhovoroch s domácimi sme sa dopočuli, že november je nielen mesiac, kedy tu začína turistická sezóna, ale aj mesiac, kedy sa oslavuje sviatok svetiel Loy Krathong.  Ten sa oslavuje počas novembrového splnu a patrí medzi najdôležitejšie sviatky v krajine. V hlavnej myšlienke sa veľmi nelíši od našich Vianoc. Je to čas pre rodinu a priateľov.

Chiang Mai a príprava na sviatok

Bolo rozhodnuté! V Thajsku ostaneme o týždeň viac, aby me ho zažili. Trocha naivne sme si však mysleli, že sme jediní, ktorí o tom vedia a rezervovanie vlaku z Bangkoku do Chiang Mai, kde sa festival koná, sme si nechali na poslednú chvíľu. Asi sa dá tušiť, čo sa dialo na stanici. Naše nadobudnuté znalosti z hry Aktivity sme využívali naplno pri snahe zistiť, ktorý vlak je ešte voľný. Dorozumieť sa tu je občas neuveriteľné zložité. V tomto sme však neuspeli a tak sm zvolili plán B – bus. Vzali sme si ten nočný, prvú triedu, kde sme mali mať jedlo, nápoje a pohodlie. Nuž, nenaleťte! 🙂 Jedlo bola malá smutná buchtička, z množného čísla nápoje sa rýchlo stalo jednotné a dvojdecové a to pohodlie, no ako cestovať celú noc v autobuse so silnou , silnou klímou!

Cesta v buse – 1.trieda, smutné jedlo, my tiež a zima

Aj to však bola skúsenosť, nad ktorou sme sa pousmiali a večer sa už nemohli dočkať festivalu Loy Krathong. Všetky uličky mesta boli ozdobené lampiónmi a pripravené na oslavu, všade sa predávali papierové lampióny alebo krathongy, teda okrúhle loďky vyrobené z kmeňov banánovníka, ktoré boli vyzdobené kvetmi, sviečkami a vonnými tyčinkami. Všade to neuveriteľne krásne voňalo.

Uličky, chrámy, domy – všetci ozdobujú mesto

Keď sme aj my nakúpili to podstatné, deň vystriedal večer a ten sa zmenil na fascinujúcu prehliadku svetiel. Na vode, na oblohe, ľudia v uliciach sa bavili, dokonca v rámci programu mestom prechádzali aj alegorické vozy. ľudia vypúšťali jeden lampión za druhým a pri tom posielali hore jedno zo svojich želaní.

 

Sprievodný program a alegorické vozy

Počas tohto sviatku si môžete vybrať, kde si pustíte lampión. Jedna z možností je blízko budhistického chrámu, kde je to koordinované a musíte mať špeciálny lampión, ktorý si kúpite tam, alebo si vybehnúť ešte cez deň na Warorot market, kúpiť si ho za pár drobných a pustiť z mosta alebo breh rieky a doplniť tak reťaz žiarivých želaní na oblohe 🙂

Vypúšťanie lampiónov
Miška Hlipalová
Miška Hlipalová

Úspešne vyštudovaná masmedička s vášňou pre cestovanie. Napriek tomu, že má v pase uvedené navštevovať iba krajiny s teplotami 25 plus, precestovala Nórsko, Škótsko, Kubu, Cyprus, Tunisko. Jej snom je precestovať celučký svet :)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2018/11/03.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X