Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ROZHOVOR: Evka Halajová – zákulisie cestovenej kancelárie je veľakrát nevyspytateľné

ROZHOVOR: Evka Halajová – zákulisie cestovenej kancelárie je veľakrát nevyspytateľné

Ako vidí samú seba Evka Halajová?

Dievča z dediny, ktoré sa už od skorého veku muselo vedieť postarať o seba samé, za čo som rodičom vďačná. Z mladého dievčaťa však časom vyrástlo samostatné a niekedy aj drzé žieňa. Ako sa hovorí multifunkčná osoba, alebo „holka pro všechno“. Osoba, ktorá je logicky a racionálne zmýšľajúca, so zmyslom pre detail a zmyslom pre zodpovednosť. No a v neposlednom rade, s túžbou poznávať a cestovať.

Ako dlho pôsobíš v oblasti cestovného ruchu? 

V cestovnom ruchu pôsobím od nástupu v CK Victory Travel a to je v tomto období 10 rokov. Už v podstate patrím k takému inventáru v kancelárii, na ktorý občas padá prach. Predtým som sa nikdy nezamýšľala nad prácou v cestovke. K ponuke som sa dostala ako slepé kura k zrnu. Bola som na absolventskej praxi vo firme v rámci jednej budovy. Takže som každý deň chodila okolo Tibora a Peťa (majiteľov cestovky). No a jedného dňa, bolo to začiatkom Marca, ma zastavili, či nechcem u nich robiť. Moja prvá reakcia bola: „Ja neviem po anglicky.“ Na čo mi povedali, že to nevadí. „Potrebujeme babu na administratívu.“ Pamätám si to dodnes, bola streda. Nejako sme sa dohodli a síce boli začiatky náročné, asi ako u každého, vytrvala som až dodnes. A aj tú angličtinu som sa už časom doučila 🙂

Čo sa vo Victory Travel za tie roky zmenilo?

Som vo firme od roku 2007 ako jej prvý zamestnanec. Od tej doby sme sa rozrástli. Teraz sme v kancelárii už 3 baby. Presťahovali sme sa do väčších priestorov. Firma zmenila logo a branding. Rozbehla sa spolupráca na vysielaní programu rádia FM Na ceste. Spolupracovali sme s miestnou televíziou Trnava, kde sme do života uviedli reláciu Cesta okolo sveta. Stali sme sa hlavným sponzorom cestovateľského festivalu Cestou necestou. Tlačený katalóg naberá na hrúbke. Počet zorganizovaných zájazdov aj klientov sa výrazne zvýšil. Pamätám si časy, keď všetky zájazdy sprevádzali majitelia, čiže 3 osoby. Boli to milé začiatky, no tie časy sú dávno preč a bez našich skvelých sprievodcov, by sa už firma nezaobišla. Spočiatku bol trend medzi cestujúcimi ísť aj na 30 dňové cesty v rámci hesla „Keď už tam mám tak dlho letieť, nech vidím čo najviac.“ V dnešnej dobe je to pravý opak, čo najkratšie a radšej sa vrátim.

Čo na tvojej práci vnímaš ako najnáročnejšie a čo ťa na nej naopak najviac teší?

Najnáročnejší je stres a byť k dispozícii v podstate 24 hodín. Aj keď často iba ako morálna podpora, bútľavá vŕba. No skrátka v práci sa nenudím. Mnoho vecí sa stále opakuje, ale nikdy nie je deň rovnaký. Táto práca zo mňa urobila to čo som dnes. Núti ma improvizovať, hlavne keď napíšem mail niekde do Latinskej Ameriky v angličtine a oni mi odpovedia v španielčine. Znovu odpoviem v AJ a odpoveď príde v ŠJ. No čo, dá sa dohodnúť hocijako. Práca ma naučila extrémnej samostatnosti, rozhodovať sa, prispôsobiť sa, šoférovať v zime a hlavne cestovať, pretože: „Človek musí veľa cestovať, aby poznal všetku krásu, ktorú môže nájsť doma“ (Goethe)

Ktoré krajiny sa ti teda vďaka práci v CK podarilo navštíviť?

Je nevyhnutné poznať samotné produkty, mať ich takpovediac „prejdené“, aby som následne dokázala klientom čo možno najadekvátnejšie poradiť pri výbere ideálnej destinácie. Ak to zoberiem chronologicky, na začiatku sme v rámci ponuky CK, robievali aj autobusové Maroko v stanoch – to boli časy. Dnes už ponúkame Maroko oveľa komfortnejšou formou. Učarovala mi však aj USA, konkrétne Kalifornia. Vrelo odporúčam!  Ďalej je to Dekadentný Paríž s Michalom Havranom, alebo Petrohrad s našim Jurajom Uvírom, či kombinácia Peru, Bolívia, Čile. Tento sen sa mi splnil aj vďaka Petrovi Koutnému. Práve to bol zájazd, ktorý som túžila absolvovať už od začiatku a dodnes patrí k mojim top! Z tejto cesty budem ešte dlho žiť. Ďalej to bol Island, či plavba deltou Dunaja. Práve tu som jedla najlepšieho kapra v živote. V rámci Európy sme zase s Filipom Gelačikom absolvovali krásne zelené Škótsko (kde zelená je naozaj zelenšia) a na jeseň minulého roku to bolo famózne Japonsko. Sprievodca Peťo Korbuly, ktorý v Japonsku dlhodobo žije a dokonale ovláda miestny jazyk mi učaroval. Poslednou cestou bola Kuba a až tu som si uvedomila, že sa doma skutočne nemáme na čo sťažovať. Bol to pre mňa veľmi silný zážitok.

Práca v zákulisí cestovnej kancelárie je organizačne náročná a na jednoduchosti nepridávajú ani niekedy zvláštne požiadavky od klientov. Spomenieš si na nejaké?

Niektoré odchody zájazdov sú v skorých ranných hodinách napr. o 03:00 hod. ráno z Trnavy. Bohužiaľ železničná stanica v Trnave je od 00:30 do 03:30 zatvorená. Prišla teda požiadavka, aby sme otvorili kanceláriu. Čo však nie je ani technicky možné, správca budovu o 22:00 večer uzamyká. Vyriešili sme to teda tak, že sme odporučili dostupné možnosti ubytovania.

Každá minca má však dve strany a tých  príjemných spätných väzieb je drvivá väčšina. Ktorá ti utkvela v pamäti najviac?

Táto mi utkvela v pamäti asi preto, že je najčerstvejšia a zvlášť keď viem, že je čo vylepšiť. „Evi, ďakujem veľmi pekne za všetko. Keď som známym opisovala poznatky a zážitky z Kuby,  ako i partiu a najmä skvelých mladých ľudí, plných elánu spoznávať a „ochutnať“ Kubu aj za spoluúčasti s nami – staršími účastníkmi zájazdu, cítila som, že mi aj trošku závideli. Totiž pred rokom boli na poznávačke Kuby (spolu 2 autobusy) so známou CK a mali veľké problémy, predovšetkým s ubytovaním, čo negatívne vplývalo na všetkých účastníkov a náladu počas celého zájazdu.“

Kým sa však klient dostane na zájazd a prežije dovolenku snov, stojí to mnoho práce. Priblíž nám to, čo ostáva takpovediac „neviditeľné“, no je nevyhnutné pre to, aby všetko v konečnom dôsledku dopadlo ako má?  

Keďže nerobíme pobytové zájazdy, je príprava o niečo zložitejšia. Kým klient odcestuje, treba zabezpečiť úplne všetko do najmenších detailov. Už pri odchode na zájazd, má klient v rukách spiatočnú letenku, takže mu nehrozí, že by CK skrachovala a on sa nemá ako dostať domov. Pracujem s rezervačnými systémami a leteckými spoločnosťami niečo cez 7 rokov, ale svet leteniek a celého fungovania je občas skutočným „kúzlením“. Čo som sa však naučila, najväčšie právomoci majú pracovníci priamo na check-ine. Tí môžu skoro čokoľvek, len musia chcieť. Okrem leteniek samotných samozrejme treba aj niekde bývať, ďalej zabezpečiť pozemnú dopravu, vlakové či lodné lístky, niektoré vstupné, komunikovať s lokálnymi partnermi, či sprievodcami, no a samotnou kapitolou je vybavovanie víz.

 

Keď si už spomenula sprievodcov, ako vnímaš ich prácu ty? 

Čítala som rozhovor o.i. aj s našim sprievodcom Filipom Gelačíkom (http://www.victorytravel.sk/sk/svet-je-moje-ihrisko-rozhorovor-sprievodcom-filipom-gelacikom/) a musím s ním súhlasiť. „Filip, veď ty si stále na dovolenke“ To tak bohužiaľ nie je. Sprievodca sa musí pripravovať na každú jednu cestu. Veľa si toho naštudovať, pripraviť. Denne vybavovať, zariaďovať, volať, zisťovať, potvrdzovať, odpovedať na niekedy nekonečné otázky. Nie je im čo závidieť. Veľakrát sú vo veľkom strese, aby všetko dobre dopadlo a sú dlho preč z domu. Keď idem na náš zájazd ako účastník ja, snažím sa hlavne nezavadzať a byť nenápadná. No mojou úchylkou je počítanie. Vždy musím chodiť posledná alebo medzi poslednými a počítať, či sme všetci!

Evka, je niečo, čo by si na záver chcela odkázať?

Cestujte, cestujte, cestujte!  Rozšituje to obzory a obohacuje duševný život. Veď ako raz napísal svätý Augustín „Svet je jedna veľká kniha a ten kto necestuje, precital iba jednu stranu. „Navštívite rôznorodé miesta, mnohé z nich vás donútia zamyslieť sa. Ochutnáte netradičnú kuchyňu, vrátane nápojov. A prosím, buďte na sprievodcov dobrí, vždy robia možné maximum 🙂

 

 

 

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2017/08/Cliffs-of-Moher.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X