Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Kompenzácia od leteckej spoločnosti: Až do 600 EUR

Kompenzácia od leteckej spoločnosti: Až do 600 EUR

Príde deň D, keď máte konečne letieť na vašu vysnívanú dovolenku. Zrazu vám na letisku oznámia, že nikam neletíte. Pretože personál štrajkuje, kapitán má zdravotné problémy, lietadlo má technickú závadu, let je zrušený… Svetlom na konci tunela môže byť kompenzácia od leteckej spoločnosti. Kedy máte na takúto kompenzáciu nárok?

Letisková hala. Foto: Pexels.com

Cestujúcim zabezpečuje nárok na kompenzáciu nariadenie Európskeho parlamentu a Rady ES č. 261/2004. Toto nariadenie sa však netýka všetkých leteckých spoločností sveta, iba v týchto dvoch prípadoch:

  • Ak odlietate z letiska v rámci EÚ s ktoroukoľvek leteckou spoločnosťou, ktorá ale nemusí byť registrovaná v EÚ.
  • Ak prilietate do EÚ pravidelnou linkou spoločnosti, ktorá je registrovaná v EÚ, v Nórsku, vo Švajčiarsku a na Islande.

Ak nespĺňate niektorú z uvedených podmienok, môžete u leteckej spoločnosti skúsiť požiadať o kompenzáciu, no takáto spoločnosť nie je viazaná uvedeným nariadením. Ak ste neodleteli, pretože ste požili nadmerné množstvo alkoholu alebo ste sa neprimerane správali a letecká spoločnosť vám neumožnila vstup na palubu, vtedy vám nárok na kompenzáciu nevzniká.

Kedy mám nárok na vrátenie ceny letenky?

Bez letenky vás na palubu lietadla nepustia. Foto: Pexels.com

Ak sa váš let neuskutočnil, je povinnosťou leteckej spoločnosti zabezpečiť náhradný let do konečnej destinácie za porovnateľných podmienok, vrátiť cenu zakúpenej letenky alebo zabezpečiť spiatočný let do pôvodného miesta odletu bez poplatkov.

Pozor však na nadväzné lety od rôznych spoločností, keď nie sú na jednej spoločnej vystavenej letenke. Ak sa náhodou stane, že vám zruší jedna letecká spoločnosť let alebo má meškanie a vy kvôli tomu nestihnete ďalší let inej spoločnosti, nárok na kompenzáciu za ďalší nadväzujúci let nie je možný.

Napríklad letíte trasu Viedeň – Madrid so spoločnosťou Ibéria a následne let Madrid – Casablanca s Air Maroco. Máte kúpené dve rôzne letenky. Ibéria z Viedne zruší let a vy sa kvôli tomu nestíhate dostaviť na odlet Air Maroco – tento let sa však uskutoční podľa plánu. Od Ibérie môžete žiadať kompenzáciu, ale už nie od Air Maroco.

Koľko dostanem, ak môj let mešká viac ako 5 hodín?

Niekedy sa stane, že miesto v oblakoch zostanete na letisku. Foto: Pexels.com

Pri meškaní  letu päť a viac hodín máte nárok na vrátenie sumy za letenku. Ak požiadate o túto kompenzáciu, stratíte nárok na ďalšiu cestu alebo pomoc zo strany spoločnosti. Pri meškaní máte ďalej právo na bezplatné občerstvenie, telefonické spojenie, aj ubytovanie. Záleží však od dĺžky meškania a letovej vzdialenosti.

Bez ohľadu na všetky vyššie uvedené kompenzácie je tu ešte dodatočná finančná náhrada. Tá sa pohybuje od 250 eur do 600 eur v závislosti od letovej vzdialenosti.
Počíta sa od letiska, v ktorom ste nemohli využiť plánovaný let. Nemusí to však byť letisko, kde ste svoju cestu začínali. Ak však dostanete od leteckej spoločnosti náhradný let s podobným časovým harmonogramom ako pôvodný, finančná náhrada môže byť znížená na polovicu. Nárok však máte až 2 roky spätne!

Sú však výnimky, kedy nevzniká právo na finančnú náhradu, a to v prípadne meškania alebo zrušenia letu z dôvodu mimoriadnych okolností, napríklad pre mimoriadne nepriaznivé počasie.

Ako žiadať kompenzáciu?

Zrušený let letecké spoločnosti kompenzujú. Foto: Pexels.com

Finančnú náhradu škody je ideálne žiadať osobne priamo u leteckej spoločnosti. Proces však môže byť zdĺhavý. Preto na Slovensku existujú aj firmy, ktoré sa zaoberajú vybavením kompenzácie za cestujúceho. Ak využijete takúto službu, treba počítať s odmenou, ktorá predstavuje 25 % zo sumy, ktorú letecká spoločnosť vráti.

Na záver mi nezostáva nič iné, ako vám popriať príjemné lety bez akéhokoľvek čakania či rušenia. Nech vás akékoľvek nepríjemnosti obchádzajú!

 

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2017/08/Cliffs-of-Moher.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X