Hľadať
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

CESTA ZAPÍSANÁ V GÉNOCH

CESTA ZAPÍSANÁ V GÉNOCH

Neposednosť a túžba stále objavovať nové miesta. Ak ste sa niekedy divili, prečo majú niektorí ľudia nutkavú potrebu vycestovať a vyberajú si dynamické prostredie skôr ako to statické, tak tu je odpoveď – gén DRD4-7R.

Gén, ktorý výskumníci volajú DRD4-7R, síce straší pomenovaním, no  má aj príťažlivejší názov. Ľudovo sa mu hovorí „túlavý gén“. Podľa doterajších zistení ho má 20 percent populácie. Ak teda disponujete tendenciou vyhľadávať vždy nové veci, milujete cestovanie a extrovertné prejavy sú vám viac než blízke, môžete si gratulovať.  Patríte do výnimočnej skupiny.

Syndróm túlavých topánok

Ako teda funguje zakódované vábenie sveta v praxi? Vysvetliť si vedecké vysvetlenie nebýva jednoduché, no tu je malý pokus. DRD4 je receptor, ktorý kontroluje hladinu dopamínu ( to je látka, ktorú určite poznáte, tá navodí dobré pocity, napríklad ako keď zjete čokoládu, alebo vám na displeji mobilu svieti správa od milovaného) v tele. No a spomínaný receptor DRD4 sa v rôznych kombináciách stará o ľudský temperament, ľudia, ktorí ho majú v kombinácii 4R sú pokojní a vyrovnaní, tí, ktorí ale do „vienka“ dostali príponu 7R obúvajú túlavé topánky.

O spomínanú teóriu sa postaral evolučný biológ Justin Garcia Tento gén bol dlhodobo spájaný s negatívnymi stránkami ako gamblerstvo, či iné závislosti. Po novom je už ale spájaný s príjemnejšou aktivitou – cestovaním. Spomínaný biológ dokonca tvrdí, že práve cestovateľský gén mohol byť impulzom pre pravekého muža, aby opustil svoj domov a vydal sa na objavovanie ďalších miest.

Text: Michaela Hlipalová

Foto: internet

Miška Hlipalová
Miška Hlipalová

Úspešne vyštudovaná masmedička s vášňou pre cestovanie. Napriek tomu, že má v pase uvedené navštevovať iba krajiny s teplotami 25 plus, precestovala Nórsko, Škótsko, Kubu, Cyprus, Tunisko. Jej snom je precestovať celučký svet :)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.victorytravel.sk/sk/wp-content/uploads/2017/08/Cliffs-of-Moher.jpg);background-color: transparent;background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}
X