MENU

Afrika

MADAGASKAR – esencia veľkého ostrova 2017

Madagaskar je nádherný a stále neobjavený ostrov. Obyvateľstvo Madagaskaru tvorí 18 základných kmeňov, ktoré dodnes zachovávajú svoje zvyk...

Afrika
Madagaskar
Máj 2017
Jún 2017
September 2017

2990

Afrika

MADAGASKAR – esencia veľkého ostrova 2017

Cesta snov na najväčší ostrov pod rovníkom

 

Madagaskar je nádherný a stále neobjavený ostrov. Ešte aj v súčasnosti sa objavujú na Madagaskare nové nepopísané druhy zvierat a rastlín. Väčšinu z nich nenájdeme nikde inde na svete. I preto je Madagaskar snom mnohých cestovateľov. Poďte si s nami vychutnať tú pravú esenciu Madagaskaru. Alej baobabov, vápencové skaly tsingy a národné parky, v ktorých budete mať možnosť pozorovať lemury, chameleóny, korytnačky, krokodíly a ďalšie exotické druhy zvierat, ktoré sú pre Madagaskar charakteristické. Nechajte sa previesť po Madagaskare so sprievodcom, ktorý sa do Madagaskaru zamiloval. Dozviete sa veľa o krajine, o malgašských etnikách, miestnych zvykoch i o histórii, ktorá má prienik aj s tou našou.

Obyvateľstvo Madagaskaru tvorí 18 základných kmeňov, ktoré dodnes zachovávajú svoje zvyky a tradície. Okrem iného na znak úcty voči svojim predkom vykonávajú aj ich exhumáciu – famadihana, riadia sa tajomnými fady (tabu), volia si svojich kmeňových náčelníkov a kráľov, ktorí majú medzi ľuďmi prirodzenú autoritu a vplyv.

S ostrovom Madagaskar sa spája aj meno Mórica Beňovského, uhorského šľachtica slovenského pôvodu z Vrbového, ktorý na tomto ostrove strávil štyri roky svojho života. S poverením francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. prišiel na Madagaskar v roku 1774 ako 27-ročný vybudovať vojensko-obchodnú základňu. Vďaka svojim zásluhám pri zjednocovaní miestnych kmeňov a spolupráci s domorodými obyvateľmi bol v roku 1776 v Antogilskom zálive kmeňovými vodcami vyhlásený za anpansakabé – veľkokráľa, čím získal kontrolu nad strategickou severovýchodnou časťou ostrova. Beňovský zahynul na Východnom myse Madagaskaru v boji pri prestrelke s elitným francúzskym komandom v máji 1786, keď tam budoval ako nezávislý vládca svoje mesto – Mauritániu.

 

Program zájazdu

1.-2.deň:

Odlet do hlavného mesta ANTANANARIVO. Oblasť centrálnej náhornej planiny Madagaskaru v okolí hlavného mesta je v nadmorskej výške 1 400 m.n.m. Preto nás pri prílete do trópov privíta príjemná klíma. Hlavné mesto Madagaskaru – skrátene Tana – v preklade znamená mesto tisícov bojovníkov. Je to oblasť kmeňa Merina, ktorý sa snažil koncom 18. storočia o zjednotenie a nadvládu nad celým ostrovom. Na Madagaskare bol pred 240 rokmi náš Móric Beňovský vyhlásený za kráľa kráľov. Pozývame vás na úvod do Madagaskaru aj s kúskom slovenskej histórie. Ešte predtým vám garantujeme, že sa z vás na Madagaskare stanú milionári. Vieme poradiť, kde je najvýhodnejší kurz na výmenu euro za malgašské ariary.

3.-4.deň:

Z Antananarivo sa presunieme cez náhornú planinu smerom na juhozápad do mesta Morondava na brehoch mozambického prielivu. Cestou ochutnáme najlepšiu husaciu pečienku na Madagaskare – miestna špecialita, ktorú sem priniesli Francúzi. Pozrieme si dielňu na výrobu riadov v meste AMBATOLAPY, v ktorej akoby sa zastavil čas v dobe medenej, i autentické mesto MIANDRAVAZO na rieke Tsiribihina, za ktorým začína územie bojovných Sakalavov. Večer v Morondava strávime v bare u Boba Marleyho so živou malgašskou muzikou, okúzľujúcim spevom malgašských krások, vôňou malgašského rumu “arrangé” a dymu veselých cigariet.

5.-6.deň:

Z Morondava vyrazíme ešte za tmy k veľkým BAOBABOM. Východ slnka v ALEJI BAOBABOV patrí k cestovateľským highlightom a nezabudnuteľným zážitkom nielen pre fotografov a kameramanov. Ľudia kmeňa Sakalava majú svoje príbytky v bezprostrednej blízkosti baobabov Adansonia Grandidieri, ktoré svojou mohutnosťou dominujú nad okolitou krajinou. Videli ste už baobabých milencov? Budeme putovať baobabou krajinou, bez použitia mosta prekonáme veľkú rieku Tsiribihina a prídeme do kráľovstva vápencových skál odľahlého národného parku TSINGY DE BERMAHA. Plavba na piroge pod príkrymi vápencovými brehmi, objavovanie jaskýň a hrobiek, blúdenie labyrintom vápencových chodbičiek a štveranie sa na vyhliadkové bralá s využitím istenia via ferratových setov. To všetko ponúka unikátny prírodný park, ktorý je zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO.

7.-8.deň:

Po dvoch nociach v tsingách sa presunieme cez Belo Sur Tsiribihina naspäť krajinou baobabov do „suchého“ Národného parku Kirindy. NP KIRINDY je domovom desiatich druhov lemurov, medzi iným aj najmenšieho primáta na svete lemura myšacieho, a endemického predátora šelmy FOSA. S miestnym sprievodcom vykročíme do nočného sveta živočíchov a budeme s napätím pozorovať svetielkujúce nočné lemury. Budeme opäť putovať krajinou baobabov a pozorovať popri ceste pomaľované hrobky „ľudí z dlhého údolia“ – KMEŇ SAKALAVOV. Motívy na hrobkách nám napovedia o tých, ktorí sú tu pochovaní. Pred návratom do Morondava si ešte raz a naplno vychutnáme alej baobabov, tentokrát pri západe slnka. Fantastický zážitok!

9.-10.deň:

Po rannom okúpaní sa vo vodách mozambického prielivu putujeme ďalej do kúpeľného mesta ANTSIRABE, ktoré je charakteristické impozantnou kresťanskou katedrálou a pestrofarebnými drožkami. Môžete sa previesť mestom a vybrať si drožkára na bicykli alebo len tak zapriahnutého s pohonom vlastných nôh. V Antsirabe vyrábajú malgašské pivo „trojkoňový ležiak“, ktoré sa pije na celom ostrove. Pili ste už na Madagaskare čapované pivo? Skúsime si ho vychutnať práve tu. Jedna z významných ulíc v meste sa volá Rue Benyowsky a my sa prejdeme po nej. Chcete sa pozrieť, ako vyzerá diskotéka alebo karaoke bar? Antsirabe je na to vhodné miesto. Z Antsirabe sa posunieme ďalej do „vlhkého“ národného parku Andasibe.

11.-12.deň:

NÁRODNÝ PARK ANDASIBE sa nachádza vo východnej časti centrálneho Madagaskaru v oblasti dažďového pralesa. Budeme pozorovať ďalšie druhy nočných lemurov, chameleóny i najväčší druh LUMUR INDRI. Práve tu nás miestny sprievodca zaučí aj do spôsobu ich komunikácie. Chcete sa dotknúť lemura alebo obrovskej korytnačky? Národný park je rozľahlý a člení sa na viacero častí, v časti VAKOANA vám môže lemur sadnúť aj na plece. Okrem prírody navštívime aj drevené mestečko ANDASIBE s katolíckou katedrálou, evanjelickou katedrálou i moslimskou mešitou. Z Andasibe sa presunieme do hlavného mesta Tana.

13. –15.deň:

Prehliadka malgašskej metropoly s rušným hlavným námestím a pokojnou železničnou stanicou, kde nikto necestuje. Zastavíme sa v štvrti Isoraka, aj na Beňovského ulici. Absolvujeme prehliadku historického kopca Rova neďaleko Tana, kde sa formovalo kráľovstvo Imerina a kde sídlili prví malgašskí králi. Navštívime umelecké trhy, kde je možné nakúpiť všetko, čo Madagaskar ponúka a čo sme nestihli zohnať cestou. Odporúčame tradičné drevené výrobky, náhrdelníky a šperky z kravských rohov zebu, vzácne polodrahokamy, kamene alebo vanilku. Odlet do Európy a príchod domov.

Vaším sprievodcom bude Vladimír Dudlák, riaditeľ Združenia Mórica Beňovského, ktorý si napriek desiatkam expedičných ciest do rôznych končín sveta zamiloval práve Madagaskar. Na Madagaskare realizoval osem bádateľsko-filmárskych expedícii, z ktorých nakrútil niekoľko filmových dokumentov. O Madagaskare prednáša na rôznych podujatiach, festivaloch a na školách. Je to najpovolanejší človek, ktorému sa na Madagaskare môžete zveriť do rúk. S Vladimírom Dudlákom zažijete cestovateľské dobrodružstvo a objavíte tú pravú esenciu Madagaskaru.

Trasa zájazdu

 

 

GALÉRIA

INFORMÁCIE O ZÁJAZDE

Termíny

20.05.2017 - 03.06.2017
10 dní dovolenky
03.06.2017 - 17.06.2017
10 dní dovolenky
01.09.2017 - 15.09.2017
9 dní dovolenky
04.11.2017 - 18.11.2017 OBSADENÉ
9 dní dovolenky

Cena zahŕňa

Medzinárodnú letenku, sprievodcu CK Victory Travel – odborníka, miestnych sprievodcov, prenajatú dopravu mikrobusom, ubytovanie s raňajkami, pitný režim 1,5 l vody/deň na osobu, všetky vstupy do národných parkov, poistenie CK voči insolventnosti

Cena nezahŕňa

Stravu okrem raňajok, povinné príplatky, vstupné okrem horeuvedeného, poistenie lieč. nákladov

Príplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 330 EUR

Cena

2990