MENU

Ázia

GRUZÍNSKO, ARMÉNSKO 2017

Najstaršie starokresťanské pamiatky na svete na rozmanitom Kaukaze Tajomné kláštory, kostoly v skalách, arménsky „Vatikán“ a najlep...

Ázia
Arménsko
Gruzínsko
Jún 2017

1895

Ázia

GRUZÍNSKO, ARMÉNSKO 2017

  • Najstaršie starokresťanské pamiatky na svete na rozmanitom Kaukaze
  • Tajomné kláštory, kostoly v skalách, arménsky „Vatikán“ a najlepšia chalva
  • Tyrkysové jazero Sevan, fascinujúce pohľady na horu Ararat

 

Program zájazdu

1.-3.deň:

Prílet do pohostinného Gruzínska a jeho hlavného mesta TBILISI. Mesto s bohatou históriou nás privíta tradičnými gruzínskymi dobrotami a my sa ponoríme do jeho objavovania. Kostol TSAMINDA SAMEBA patrí k najväčším pravoslávnym kostolom sveta a my sa prejdeme jeho vnútrom. Desiatky veží, kostolov, krížov, sôch, parkov, divadlá či rušný život v Rustaveli Avenue. Kúsok od hraníc s Azerbajdžanom leží známa oblasť KACHETI s centrom TELAVI. Krajina, kde víno tečie ako voda a okolie je posiate zaujímavými kláštormi. Katedrála Alaverdi založená v 6.storočí asýrskym mníchom Yosebom.

4.-5.deň:

Výlet k čarovnému komplexu kláštorov DAVIT GAREJA. Zaujímavé jaskyne, fresky, objavíme svet ktorý založili mnísi už v 6.storočí a pozrieme si to najzaujímavejšie, čo môžeme vidieť. Tzv. „Vojenskou cestou“ prejdeme Gruzínsko krížom až k štítom južného KAUKAZU. Nádherná krajina plná kopcov, skalnatých štítov ozdobených snehovou čiapočkou, údolí či dravých riek. Hrad ANANURI v ktorom žila miestna kniežacia rodinu už v 13.storočí, stojí priamo nad tyrkysovou riekou Aragvi. Pod Kazbegom navštívime mestečko STEPANSMINDA (bývalé Kazbegi) priamo pod bájnou horou. Zdá sa vám, že sa na jej vrchole niečo zalesklo? To môžu byť okovy, ktorými bol hore prikovaný samotný Prométeus. Kláštor TSAMINDA SAMEBA so zasneženým Kazbegom (5047 m) patrí k najfotografovanejším obrázkom celej krajiny! Vystúpime na horu a užijeme si tento krásny kus sveta.

6.-7.deň:

Navštívime kláštory v meste MCCHETA. Centrum ortodoxnej cirkvi leží pár kilometrov od Tbilisi, ale je to ako iný svet. Kláštory pod patronátom UNESCO tu stoja už dlhé desaťročia. Katedrála SVETITSCHOVELI s krásnou výzdobou je dodnes jedným z najvýznamnejších svätostánkov krajiny! Sv. Nino, ktorá šírila kresťanstvo začiatkom 4.storočia, prechádzala miestami po ktorých kráčame. Vyjdeme ku kostolu DŽVARI na vysokom kopci a celú Mcchetu budeme mať ako na dlani. Cestou do Kutaisi sa zastavíme v preslávenom meste GORI. Dom v ktorom sa narodil Stalin, dnes prerobili na jeho múzeum. Nad mestom stojí mohutná pevnosť odkiaľ vidno celé Gori. V meste UPLISTSIKHE prelezieme skalnatými domami či príbytkami vytesanými do kameňa. Vedeli ste, že sme práve na najstaršom mieste celého Gruzínska? Rieka RIONI po ktorej sa plavili slávni argonauti na svojej lodi Argó. Niekdajšie centrum starovekej Kolchydy! Na juhu krajiny objavíme skalnaté mesto VARDZIA, kde dodnes žijú mnísi. Kostoly vytesané do skál ozdobené freskami či nekonečné jaskyne sú len jedným z ťahákov. Príchod do Arménska.

8.-9.deň:

Nádherné kláštory HAGHPAT a SANAHIN, neďaleko mestečka Alaverdi. Príchod až k brehom „mora“ ako domáci zvyknú nazývať obrovské jazero SEVAN. V lesoch ukrytý tichý kláštor HAGHARTSIN, kde budeme počuť ako praskajú horiace sviečky zanechané pútnikmi. Večer strávime v hlavnom meste v JEREVANE. Vedeli ste, že Arménsko ma svoj vlastný Vatikán? Práve ECHMIADZIN, kam smerujeme, nosí tento titul. O miestnej katedrále sa hovorí, že je prvým kostolom, ktorý oficiálne nejaký štát postavil. Arménsko je totiž prvou krajinou, kde sa uzákonilo už v roku 301 kresťanstvo. Blízka katedrála ZVARTNOC je úplne iná ako všetky predošlé. Zaujala aj UNESCO. Uvidíme, čím žije dnešný Jerevan. Výhľad na mesto z nedokončeného pamätníku, ulice plné ľudí, podniky a vynikajúci arménsky koňak.

10.-11.deň:

Staroveký chrám GARNI. Kláštor GEGHARD je prilepený ku skalnatej stene a je obľúbeným miestom domácich pútnikov. Maľby, vôňa medových sviečok, plamienky mihotajúce sa na kamenných stenách. Priblížime sa k obrovskému ARARATU, aby sme si pozreli fotogenický kláštor KHOR VIRAP. Jeho opevnenie a vežička s v pozadí zasneženým Araratom si pýta ďalšie a ďalšie fotky. Príbeh o Sv. Jurajovi a miesto odkiaľ sa začalo v Arménsku šíriť kresťanstvo. Ako bonbónik sa dostaneme až ku kláštoru NORAVANK, kde budeme na kamenných reliéfoch hľadať tvár samotného Boha. Oddych v Jerevane a odlet domov.

 

Trasa zájazdu

Armensko_Gruzinsko_MAPA

 

NA CESTE_FM (Arménsko) 10.12.2014 by Rádio_Fm onMixcloud

GALÉRIA

INFORMÁCIE O ZÁJAZDE

Termíny

29.06.2017 - 09.07.2017
POSLEDNÉ 4 VOĽNÉ MIESTA!!! len 6 dní dovolenky

Cena zahŕňa

Medzinárodnú letenku, sprievodcu CK Victory Travel a miestneho sprievodcu, ubytovanie v 3* hoteloch v dvojlôžkových izbách s raňajkami, dopravu, poistenie CK voči insolventnosti.

Cena nezahŕňa

Víza, povinné príplatky, vstupné, bakšišné, poistenie lieč. nákladov

Príplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 170 €

Cena

1895