MENU

Francúzsko – víno, Rusko – vodka, Etiópia – KÁVA!


Francúzsko – víno, Rusko – vodka, Etiópia – KÁVA!

Nenápadná africká krajina konkuruje svetovým veľmociam. Každoročne do sveta produkuje milióny, ale len málo ľudí vie, že práve z Etiópie pochádzajú. Čo? Zrnká KÁVY. O tom, ako Etiópia a káva patria k sebe, vám napíše 28-ročný Martin Vavrík, zakladateľ Habesh Coffee – slovenskej značky etiópskej kávy.

Krajina kontrastov

Etiópiu som navštívil už 4-krát a vždy ma prekvapila. Je to krajina kontrastov. Addis Abeba, hlavné mesto, je ukážkou modernej architektúry s 3-prúdovými cestami. Je to multikultúrne centrum obchodu a priemyslu. Stačí prejsť o 50 km ďalej a nájdete tu hlinené chalúpky so slamenou strechou, bio práčky v potoku a prašné cesty ako tankodrom. Hoci aj v mestách existujú chudobnejšie štvrte, na strechách nechýbajú satelity a takmer každý človek vlastní smartfón. Chytíte tu wifi, ale splachovací záchod je nedosiahnuteľným luxusom. Etiópčanom to však vôbec nevadí. Ku šťastiu potrebujú len kávu.

   

Príbeh kávy

Káva je súčasťou ich každodenného života, kultúry aj histórie. Podľa legendy práve v Etiópii pastier Kaldi objavil „zázračné“ účinky kávy na svojom stáde kôz, ktoré ich zožralo. Dnes jeho meno nesie najväčšia sieť etiópskych kaviarní. Fungujú na princípe amerického Starbucks-u. Niektoré kaviarne (ale aj reštaurácie) ponúkajú aj niečo ako drive-in služby. Síce musíte vystúpiť z auta a objednať si kávu pri pulte, ale donesú vám ju až do auta, kde si ju môžete vychutnávať. Tento trend je veľmi populárny najmä medzi mladými ľuďmi. Káva sa tu pije všade a stále.

   

Ak kávu nemáte radi, čítajte ďalej.

Bol som rovnaký ako vy. Tradičným slovenským „akože“ kávam (3 v 1, 2 v 1, turek či normálna neska) som na chuť neprišiel. A potom som sa zrazu ocitol v krajine, ktorá svetu dala tento nápoj. Dodnes si pamätám, ako som s rozpakmi prijal 1. šálku etiópskej kávy. Asi hodinu som sedel v prítmí tradičného etiópskeho príbytku a sledoval černošku odetú v bielych šatách, ako doslova čaruje s kávou. Miešala ju na panvičke na žeravých uhlíkoch a postupne miestnosť zaplavila fascinujúca vôňa. Hoci zrnká stále premiešavala, spálila ich až do čierna. Pripadali mi ako zhorené uhlíky. Pomlela ich v elektrickom mlynčeku, hodila do nádoby s vodou a dala variť. Zase čarovala, miešala a zrazu sa postavila a z veľkej výšky liala hotovú kávu do malých šálok. Káva bola všade, prskala na zem, šaty aj podšálky. (Tento rituál tradičnej prípravy kávy sa nazýva kávová ceremónia.) Ani neviem ako a už som v ruke držal po okraj naplnenú šálku. Všetky zraky okolo sediacich spočinuli na mne a s napätím očakávali, čo poviem na kávu. Ruky sa mi klepali  a nebolo mi všetko jedno. Nemal som kávu rád, ale nechcel som uraziť domácich.  V duchu som si povedal, že to skúsim. Zavrel som oči, zhlboka sa nadýchol a preglgol. Jazykom mi prebehli rôzne chute. Najskôr však sladkosť. V Etiópii je totiž zvykom šálku osladiť až 3 lyžičkami cukru. Postupne som v káve objavoval ďalšie zaujímavé chute. „To bola čokoláda a toto, hmm, chutí ako osladená medom,“ hovoril som si v duchu „toto vôbec nie je zlé. Dám si ešte.“ A zrazu som mal prázdnu šálku. Od toho dňa sa etiópska káva stala mojím obľúbeným nápojom a sprievodcom pri etiópskych dobrodružstvách. Otvorila mi totiž dvere do nového sveta.

Dovolenka na horách

Pri ďalšej návšteve Etiópie som sa rozhodol opustiť hlavné mesto a pustiť sa do objavovania vnútrozemia. Kilometer po kilometri krajina mení svoj ráz. Pusté vyschnuté prérie sa miešajú s bujnou vegetáciou pralesov a vysokými horami. A práve na ich úbočiach v nadmorskej výške 1 500 až 2 200 metrov nad morom sa ukrývajú etiópske klenoty – svetovo uznávané kávové plantáže. Nachádzajú sa v oblastiach  –   Sidamo, Yirgacheffe, Harrah, Djimmah,… Vďaka nadmorskej výške kávové bobule – tzv. kávové čerešne dozrievajú oveľa dlhšie a preto majú špecifickú chuť ako žiadna iná káva na svete. Nečakajte však pekné kríčky zasadené za sebou. Väčšina plantáží vyzerá ako džungľa. Kávovníky sú roztrúsené v tieni vysokých stromov. Dozreté červené kávové čerešne sa zbierajú ručne. Vo fabrikách sa kávové zrná triedia podľa veľkosti a kvality. Tie najlepšie sú určené na export, horšie ostávajú pre etiópsky trh. Kávový priemysel zamestnáva až 15 miliónov Etiópčanov. Aj vďaka nemu a investíciám do infraštruktúry bola Etiópia v tomto roku vyhlásená za krajinu s najvyššie rastúcou ekonomikou.

 

Sny si treba plniť

Obchod s kávou ma fascinoval. Do etiópskej kávy som sa zamiloval. A tak som po vysokej škole nechal sľubne sa rozbiehajúcu kariéru v Holandsku a vrátil sa na Slovensko. Chvíľu som sa hľadal, ale potom som si začal  plniť sen a robiť, čo ma baví. Pustil som sa do vzdelávania o káve.  Postupne som vďaka kontaktom a priateľom z Etiópie vytvoril vlastnú značku etiópskej kávy. Teraz sú to už 3 roky, čo káva Habesh Coffee existuje. Dovážam ju priamo z Etiópie a pražím v malej českej pražiarni u môjho kamaráta Aleša. Káva Habesh Original je pražená rovnako, ako ju Etiópčania pripravili prvýkrát mne. Vďaka praženiu úplne dotmava nie je kyslá. Habesh Exclusive pražím podľa svojej chuti, tak aby bola jemná, svieža a rozvoňala vám domov. Pred pár mesiacmi som spustil e-shop a momentálne sa zúčastňujem aj rôznych festivalov, slávností, jarmokov a iných podujatí. Nepredávam len kávu, ale prezentujem aj etiópsku kávovú kultúru. Vysvetľujem ľuďom, ako si kávu vychutnávať tak, ako je to v bežné v Etiópii. Nerád však ľudí poučujem a rád si aj nechám poradiť. Neexistuje totižto ideálna káva, ktorá chutí každému. Mojím ďalším snom je otvoriť si vlastnú mini kaviareň… A či sa mi to podarí? Nechajte sa prekvapiť! Usilovne na tom pracujem.

O svojich zážitkoch z ciest po Etiópii píšem blog. Budem rád, ak si nájdete čas a prečítate si ich. Ak by ste chceli ochutnať moju kávu, napíšte mi. Dohodneme si ochutnávku.

Ďakujem, že ste sa „prečítali“ až sem.

Veľmi si to vážim.

Martin Vavrík
Zakladateľ Habesh Coffee
– slovenskej značky etiópskej kávy
martin@habeshcoffee.com

Pravú etiópsku kávu môžete s CK Victory Travel ochutnať aj priamo v Etiópii. Stačí, ak sa prihlásite na náš zájazd.

Viac info tu http://www.victorytravel.sk/www/zajazd/etiopia-dzibutsko-2017/