MENU

To najlepšie z Číny


To najlepšie z Číny

Hlásime sa z našej expedície po Číne. Akurát sedíme v autobuse na trase Xi’an – Terakotova armáda. Máme sa super a už sa nevieme dočkať, kým uvidíme tých 8000 vojakov.

Ubytovanie máme krásne, ľudia sú všade ku nám veľmi milí a sprievodcovia nás zahŕňajú neskutočným množstvom informácií.

Peking bol fajn, dokonca aj počasie sme mali veľmi príjemné. Vždy sme si Čínu predstavovali veľmi tradične avšak už Peking nám vyrazil dych počtom bytov a panelákov, novo vybudovanými centrami, hotelmi a obchodmi. Videli sme veľa pamiatok ako napríklad Zakázané mesto, Letný palác, Chrám nebies a v jeho parku sme si s domácimi zahrali bedminton a zacvičili tajči. V jednej časti tohto parku Číňania ponúkali svojich synov a dcéry na vydaj. Tak sme sa snažili predať aj našu slovenskú sprievodkyňu. Večer sme si hore v otáčavej reštaurácii v našom hoteli dokonca aj zatancovali. Presun vlakom bol zábavný, nakoľko sa nám podarilo pripiť kopu cestujúcich z vedľajších kupé. Avšak určite si budú navždy pamätať, že Československo sa už dávno rozdelilo a my žijeme v samostatnom štáte.

Včera večer sme ochutnali 16 rôznych chutí buchtičiek ako domáci hovoria jiaozi a baozi [饺子 – 包子] a naozaj nám chutili. Večerný Xi’An je ozaj magický a niektorí z nás sa vybrali naspäť domov peši. Iní sme zostali pozerať tanečnú a hudobnú show v jednej z najväčších divadiel v meste. Ako povedala teta Liduška  – takéto predstavenie som jakživ nevidela a tie masky, čínsky orchester a tanečníci ale aj scéna boli tak farebné a nádherné, že sa na to dívala s otvorenými ústami.